Działalność‎ > ‎

Salon Poezji K40

O salonie

Krakowski Salon Poezji powstał z inicjatywy Anny Dymnej w styczniu 2002 roku. Od tego czasu w każdą niedzielę o godzinie 10.30 aktorzy czytają swoje ulubione wiersze. Słowom towarzyszy muzyka wykonywana na żywo. W Teatrze im.Juliusza Słowackiego spotykają się aktorzy z różnych teatrów krakowskich , gwiazdy z innych miast, starzy z młodymi, pedagodzy ze studentami, aktorskie małżeństwa, wielcy i znani z mniej znanymi. Do tej pory odbyło się ponad 100 takich spotkań, w których wystąpili między innymi: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Magdalena Cielecka, Anna Dymna, Anna Polony, Anna Radwan, Anna Seniuk, Maja Ostaszewska, Gustaw Holoubek, Jan Englert, Jerzy Trela, Krzysztof Globisz, Jan Nowicki, Edward Linde-Lubaszenko, Andrzej Seweryn....


Ale najważniejsza jest poezja, słowa Słowackiego, Mickiewicza, Norwida, Wyspiańskiego, Herberta, Gałczyńskiego, Różewicza, Achmatowej, Rilkego, Puszkina, Szekspira i krakowskich poetów: Lipskiej, Szymborskiej, Barana, Moczulskiego, Maja...

Zamiarem Teatru było też zaktywizowanie środowiska teatralnego wokół projektu będącego w swym założeniu niedzielnym spotkaniem artystyczno-towarzyskim, którego widzami-uczestnikami będą osoby interesujące się poezją. Jest to również forma działalności edukacyjnej Teatru.

Bardzo istotny jest też fakt, że Salon funkcjonuje tylko i wyłącznie dzięki wpłatom prywatnych sponsorów i pomocy finansowej Miasta i Małopolski - Teatr nic nie dopłaca do tej imprezy. Dzięki włączeniu się w inicjatywę prywatnych darczyńców i sponsorów, oraz niezwykle dobremu przyjęciu przez media, możliwe jest bezpłatne uczestnictwo widzów w poszczególnych spotkaniach - frekwencja jest tak duża, że część uczestników zajmuje miejsca również na schodach Teatru.

Spektakularnym sukcesem jest niewątpliwie statuetka Nike przyznana Krakowskiemu Salonowi Poezji za najciekawszą działalność kulturalną w regionie w roku 2003.
Gospodarzami Krakowskiego Salonu są: Anna Dymna, Józef Opalski i Bronisław Maj oraz dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego Krzysztof Orzechowski.

Krakowski Salon Poezji stał się szybko cenionym i lubianym wydarzeniem. Jego sukces przerósł najśmielsze marzenia organizatorów. Nie tylko zainteresował środowisko teatralne Krakowa, ale i całego kraju. Powstały Salony Poezji w Gdańsku, Tczewie, Tarnowie, Częstochowie....Okazało się, że istnieje ogromna liczba admiratorów poezji, dla których taki rodzaj żywego z nią kontaktu to prawdziwe przeżycie i święto.

W listopadzie otworzyłyśmy Krakowski Salon Poezji w Komorowie. Inicjatorem i organizatorem Salonu jest nasze Stowarzyszenie. Pierwsze spotkanie odbyło się w Dworze Polskim w Pęcicach, który dzięki uprzejmości Starosty Powiatu Pruszkowskiego Pani Elżbiety Smolińskiej, otworzył drzwi dla miłośników poezji. W niedzielę, 18-go listopada o godz.12.00, oficjalnego otwarcia dokonała twórczyni idei Salonu – Anna Dymna. W jej wykonaniu słuchaliśmy poezji księdza Jana Twardowskiego. Towarzyszył jej Jerzy Radziwiłowicz, oraz muzyka w wykonaniu „The Strings”.

Andrzej Domalik
, reżyser teatralny i filmowy, będzie się z nami dzielił refleksjami z każdego Salonu w swojej autorskiej rubryce „Medytacje wiejskiego reżysera”.


Bezpłatne zaproszenia dostępne są od 6-go każdego miesiąca w Komorowie w Kwiaciarni Elżbieta, Kawiarni ArtCafe,oraz w „Oberży u Michała”. Osoby spoza Komorowa i okolic prosimy o kontakt mailowy: k40@k40.org.pl

Zapraszamy.

Stowarzyszenie K40

Patronat Medialny