Festiwal 2010

Festiwal Otwarte Ogrody – Komorów 2010

 

Chopin 2010

Fryderyk Chopin uznawany jest za  nasz największy skarb narodowy, a jubileusz 200. rocznicy jego urodzin jest doskonałą okazją, by twórczość  owego skarbu przybliżyć i upowszechnić. W całej Polsce odbywają się koncerty, festiwale i inne wydarzenia  z Chopinem w rolach głównych. Nie mogło ich zabraknąć także u nas. Tegoroczny Festiwal w Komorowie nawiązał do Roku Chopinowskiego. 22 maja zainaugurowałyśmy obchody Festiwalu w Dworze Polskim w Pęcicach, w którym, wg niepotwierdzonych źródeł, Fryderyk Chopin bywał w latach swojej młodości. Danuta Stenka,  wybitna aktorka, które w filmie „Pragnienie miłości” wcieliła się w postać George Sand,  przeczytała fragmenty jej książki  „Historie mojego życia”. Koncert fortepianowy utworów Fryderyka Chopina wirtuozowsko  wykonał Michał Pietrzak, pianista, kameralista, laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych. Usłyszeliśmy m.in. Preludium  Des-dur (popularnie zwane Deszczowym), Poloneza A-dur, Walc Es-dur, i in. Na kilkadziesiąt minut nastrojem cofnęliśmy się w lata współczesne Chopinowi, kiedy Dwór przeżywał okres swojej świetności. Atmosferę dopełniała wystawa ceramiki autorstwa Elżbiety Stanhope z rodu Marylskich-Łuszczewskich, byłych właścicieli Dworu w Pęcicach (istnieje możliwość zakupu prac – informacje pod numerem tel.0-728961027).

29 maja tropami bohaterów książek nie tylko dla dzieci ruszyli uczestnicy kolejnej gry plenerowej „Komorów z książką w kieszeni”. Relację z gry zamieszczamy na kolejnych stronach gazety.

W niedzielne południe 30 maja najmłodsi miłośnicy poezji i muzyki spotkali się w ogrodzie przy Bibliotece Publicznej w Komorowie na inauguracji naszego kolejnego cyklu spotkań – w Dziecięcym Saloniku Sztuki. W fantastyczną muzyczno-słowną podróż zabrali nas Katarzyna Kiszewska – mezzo sopran, Radek Kiszewski – trąbka, Janek Tabęcki – pianino, oraz Agnieszka Kopacka – pianino. Wiersze Jana Brzechwy czytała Aleksandra Justa. Ideą Saloniku jest przybliżenie dzieciom poezji i muzyki poważnej w zabawnej, żartobliwej formie. Zachęcamy do współtworzenia kolejnych spotkań w Saloniku, które od września odbywać się będą raz w miesiącu. Czekamy na muzykujące rodziny, odważne dzieci, które wykażą się swoimi talentami muzycznymi, rodziców i dziadków, chętnych do czytania wierszy. Zgłaszajcie się do nas mailowo: k40@k40.org.ol, lub osobiście w naszej siedzibie przy ul.Berylowej 34 w Komorowie.

Spotkanie w Saloniku  zakończył występ szkolnego teatrzyku „Kurtynka” z przedstawieniem „Preludium Deszczowe”, w którym dzieci przybliżyły niektóre wydarzenia z życia Fryderyka Chopina. Mieliśmy szczęście, dopisała nam piękna pogoda. Niestety, ze względu na potężną burzę, która zbliżała się do Komorowa, musiałyśmy przełożyć zaplanowane na popołudnie spotkanie w ogrodzie przy ul.Dębowej. Wszystkich, którzy wybierali się na spotkanie z Ernestem Bryllem, chcieli posłuchać koncertu pieśni Chopina, oraz poznać „7 tajemnic Chopina” informujemy, że Festiwal do Komorowa wróci we wrześniu - zapraszamy po wakacjach już 12 września.

Kłopotów z pogodą na szczęście nie było 6 czerwca. O godz.15-tej ze stacji kolejki WKD ruszył spacer po Komorowie, którego przewodnikiem był już po raz trzeci Pan Zbigniew Kowalewicz. Wśród spacerowiczów

przeważali goście spoza Komorowa, a wśród nich osoby, które kilka godzin wcześniej uczestniczyły w organizowanym przez K40 Salonie Poezji w Łazienkach Królewskich! Miło nam było przywitać warszawiaków w Komorowie. Spacerowym krokiem wycieczka dotarła do malowniczego ogrodu Państwa Drynkowskich, gdzie królował Chopin i jego muzyka. Na spacerowiczów i innych gości czekała inscenizacja zatytułowana „Podwieczorek u Chopina. Mazurek pieśnią kręcony”, przywołująca romantyczny klimat salonów Warszawy i Paryża czasów Chopina.  Program  składał się z dwóch części. Pierwsza obrazowała okres warszawski. Publiczność bawiła się muzyką inspirowaną folklorem oraz pieśniami wykonywanymi w dworkach i salonach okresu dzieciństwa i młodości Chopina. W drugiej części poznaliśmy burzliwy okres życia i miłości Chopina, jego koncertów, oraz  atmosferę panującą w  paryskich salonach. Sceny przeplatane były wspólnymi śpiewami oraz zabawnymi konkursami, które nawiązywały do życia i twórczości Fryderyka Chopina. Sopranistki Joanna Trafas i Ewelina Moskal zabawiały publiczność śpiewem i grą aktorską, wcielając się między innymi w rolę Delfiny Potockiej i Solange. Prowadzącym i narratorem był Stanisław Dembski, scenarzysta i reżyser przedstawienia. W rolę Chopina wcielił się  młody pianista - Michał Świechowski, który nawet swoim wyglądem przypominał Fryderyka. George Sand zagrała Katarzyna Lasota, a przyjaciela Chopina - Denis Brzeziński. Akompaniowała im trójka muzyków: skrzypce  Agnieszka Wenda, klarnet Justyna Piątkowska-Duraj, fortepian Daniel Zieliński. Artyści stworzyli niecodzienną atmosferę i wprowadzili zebraną publiczność w nastrój i klimat dawnych czasów.  Przyjemności dopełniały domowe wypieki serwowane po koncercie.

Festiwal Otwarte Ogrody już na stałe wpisały się w krajobraz Komorowa. Mamy nadzieję, że otworzą Państwo przed nami kolejne, piękne, tajemnicze ogrody, jak ten przy ul.Chopina -  jak jest piękny, prezentują zamieszczone zdjęcia. Jeszcze raz serdecznie i gorąco dziękujemy Państwu Małgorzacie i Pawłowi Drynkowskim za udostępnienie ogrodu, ale przede wszystkim za sympatię i zaufanie nam okazane.

Do zobaczenia na Festiwalu Otwarte Ogrody – Komorów 2010 we wrześniu!

Comments