O nas‎ > ‎

K40 w mediach

Wszyscy jesteśmy tacy sami

Siła Serca

Magazyn FAMILIA
Czerwiec, 2008 r.
Izabela Górnicka-Zdziech
Artyści mogą wykorzystać swoją popularność w dobrej sprawie. Jeśli podzielą się własnym talentem i pomogą potrzebującym, ich przykład podziała na innych. Wielu piosenkarzy, malarzy,dziennikarzy lub aktorów decyduje się na taki hojny gest serca.

Człowiek ma naturalną chęć bycia dobrym i czynienia dobrze, tylko nie zawsze ma możliwości pokazania tego. Bardzo jesteśmy w tej chwili zaganiani. Mamy mało czasu na poświęcanie go bliskim, najbliższym, nawet swoim dzieciom, rodzicom, małżonkom, przyjaciołom. Coraz mniej otrzymujemy – chyba również w dzieciństwie – uczuć. Tych pozytywnych. Coraz mniej dowodów tego, że jesteśmy wspaniali, że kochają nas. Każdy musi mieć poczucie bycia potrzebnym i akceptowanym przez innych” – powiedział Krzysztof Kolberger w telewizyjnym programie Grzegorza Miecugowa „Inny punkt widzenia” w 2006 roku.

 


Podziel się z sąsiadem

"Kopernik była kobietą" – manifestują działaczki Stowarzyszenia K40, działającego w podwarszawskim Komorowie. Piszą o sobie: „Stowarzyszenie kobiet niezależnych i nieobliczalnych, kreatywnych i przedsiębiorczych, kobiet, które chcą i będą wpływać na życie publiczne Komorowa, gminy, powiatu i kraju”. Organizują cykliczne spotkania literackie, kabaretowe, muzyczne, goszcząc na nich znane i ciekawe postacie. Są wśród nich twórcy i wykonawcy lubiani i znani. Działaczki K40 nie tylko inicjują różne imprezy, ale też uczestniczą w rozmaitych ważnych akcjach społecznych, gdyż twierdzą, że są wszędzie tam, gdzie warto lub trzeba być.

„Wszyscy jesteśmy tacy sami” – to hasło pikniku, w którym uczestniczyły dzieci upośledzone umysłowo i ruchowo. Piknik zorganizowany został w Michałowicach w maju 2007 roku przez komorowskie działaczki we współpracy z Towarzystwem Olimpijczyków Polskich. Gościem specjalnym Rodzinnego Pikniku Integracyjnego była Anna Dymna, aktorka i założycielka działającej prężnie od 2003 roku Fundacji „Mimo Wszystko”. Z niepełnosprawnymi szermierzami pojedynkowali się w trakcie pikniku Zbigniew Zamachowski oraz Daniel Olbrychski, który odbył także walkę bokserską. Zbigniew Wodecki wystąpił z recitalem, przekazując całe honorarium za występ na rzecz Stowarzyszenia K40 i prowadzonych przez nie akcji.

W grudniu ubiegłego roku, tym razem w Komorowie, odbyła się natomiast kolejna edycja koncertu-aukcji „Nasze Dzieci”, podczas której działaczki K40 już drugi raz zbierały pieniądze na wyjazd wakacyjny dzieci chorych na nowotwory (organizuje go Fundacja „Nasze Dzieci”, działająca przy Klinice Onkologii Szpitala Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka). W koncercie wystąpili Michał Bajor, Kasia Zielińska i Halinka Młynkowa. Aukcje poprowadziła Ewa Telega z Szymonem Majewskim, Małgorzatą Kożuchowską i Dorotą Landowską. Udało się zebrać 55 680 zł, co pokryje w całości koszty dziecięcego wyjazdu.

Grudzień 2007 roku okazał się dla K40 szczególnie owocny w działania na rzecz potrzebujących. Tuż przed Bożym Narodzeniem zakończyła się przedświąteczna akcja Stowarzyszenia pod nazwą „Podziel się z sąsiadem”. Członkinie K40 przygotowały 53 paczki świąteczne, które zawierały artykuły spożywcze ofiarowane przez różnych darczyńców. Za pośrednictwem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej paczki trafiły do najbardziej potrzebujących w gminie Michałowice. Dodatkowym sukcesem było to, że w tym roku w akcję włączyli się również wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Komorowie.

Działaczki K40 już myślą o kolejnej nowej akcji. „Pomóc” i „wspomóc” to słowa, które najczęściej padają na spotkaniach komorowskich kobiet.(...)

Pełny tekst znajduje się w 3. wydaniu Magazynu Familia

Krakowski Salon Poezji w Komorowie

Bet W niedzielę 18 listopada w samo południe zostanie otwarty Salon Poezji w Komorowie. To pierwszy mazowiecki oddział cieszącego się ogromnym powodzeniem Krakowskiego Salonu Poezji, jaki w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie założyła Anna Dymna.

Krakowski salon w tym roku świętował setne spotkanie, a w całej Polsce działa już kilkanaście jego oddziałów. To właśnie Anna Dymna w towarzystwie Jerzego Radziwiłowicza dokona oficjalnego otwarcia salonu w Komorowie. Na inaugurację jak na każde otwarcie nowego miejsca zaplanowano poezje ks. Jana Twardowskiego. - Kiedyś Ania Dymna zaprosiła mnie do Krakowa na jeden ze swoich programów. Byłam zachwycona - tłum, ludzie nawet stali. Aż robiłam zdjęcia, tak mi to zaimponowało. Wtedy zamarzyłam, żeby podobny salon otworzyć u nas. Warunkiem było znalezienie miejsca. Pomogła nam nasza starościna, obejmując nasz pomysł patronatem i udostępniając nam dwór w Pęcicach - mówi aktorka Ewa Telega.

Tak jak w Krakowie i tu będą bezpłatne wejściówki. W Krakowie spotkania odbywają się raz w tygodniu, w Komorowie będą raz w miesiącu, choć na pewno mogłyby być organizowane częściej. - Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania! Już przed tygodniem rozeszły się wszystkie wejściówki. Ludzie chcą nam płacić za wejście, zapisują się już na następny raz - cieszy się Ewa Telega. Zapewnia, że każdy, kto mimo braku wejściówki przyjdzie w niedzielę, wejdzie - niestety, nie zobaczy aktorów, ale na pewno wysłucha wierszy ks. Twardowskiego. Zadbano bowiem o nagłośnienie.

Inicjatorem i gospodarzem Salonu Poezji w Komorowie jest Stowarzyszenie K40. Następne - bożonarodzeniowe - spotkanie zaplanowano na 16 grudnia.

Spotkanie pierwszego Krakowskiego Salonu Poezji w Komorowie - Dwór Polski w Pęcicach, niedziela 18 listopada godz. 12.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna

Comments